3 Mart 2014 Pazartesi

Makyaja Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

   

        Makyajda çok iyi olduğumdan ya da tavsiye vermek haddim olduğundan değil ama ilk makyaj denemelerimi ve acınası halimi hatırlıyorum da zamanda geri gidip kendime bazı tavsiyeler verebilsem ne iyi olurmuş! Bu yazıda da makyajla ilgilendiğim, deli gibi vlog izleyip blog okuduğum bu 2 yılda ben ne dersler çıkarttım bunları listelemek istedim

 1.       Hiçbir makyaj malzemesi ya da doğru makyaj yapma tekniği kendi cildinden daha değerli değil. O yüzden herşeyden önce cilt bakımına dikkat etmelisin. Cildini temiz tutmak, ihtiyacı olan nemi sağlamak ve hırpalamamak önceliğin olmalı. Makyaj denemeleri yaparken günde 3-4 makyaj yapıp silmek, makyajımı çıkartmadan uyumak, bende hayatımda hiç yaşamadığım kadar yoğun bir sivilce sorununa sebep oldu ve hala bu sorunun tam olarak altından kalkabilmiş değilim malesef :(
 2.        Bir blogger ya da vloggerın coşkuyla övdüğü ürünü koşa koşa gidip alma. Birden fazla yorum oku, objektif olduğuna güvendiğin kişileri belirle ve onların yorumlarını dikkate al.
 3.       Hele belli bir ürün için o sıralarde her yerde yazılar yazılıyor, videolar çekiliyorsa biraz beklemelisin. Firmanın PR'cısı iyi çalışıyor olabilir :) ya da herkes akıntıya kapılmış, kimse kral çıplak demeye cesaret edemiyor olabilir. Biraz sabredip beklersen, daha objektif yorumlar gelecektir zamanla.
 4.       Kendi cilt tipin, ten rengin, dudak yapın, göz yapın vs. gibi konularda dikkatli analiz yapmalı ve gerçekçi olmalısın. Başkalarında görüp bayılmış olabilirsin ama herşey herkese yakışmıyor malesef. Hiç kullanamadığım çok açık pembe rujlarıma selam olsun :)
 5.       İlk günden istediğin mükemmel makyajı yapamayabilirsin. Temel kaideleri öğrenerek başlamalı, adım adım ilerlemelisin. Henüz hazır değilken çok detaylı bir konturlama yapmak ya da dramatik kuyruklu eyeliner çekmek hoş sonuçlar vermeyebiliyor.
 6.        Fondöten seçerken cilt tipine uygun fondötenleri araştırmalısın. Eğer high-end bir ürün almayı düşünüyorsan. Fondöteni yüzüne denemek istediğini söyle, çekinme! Almak zorunda da değilsin. Dışarı çıkıp gün ışığında nasıl göründüğüne mutlaka bak. 
 7.       Bilekte fondöten denemek sana çok yanlış tonu seçtirebilir. Biz hatun kişilerin yüzü her zaman azıcık pembe olduğundan yüzünün tonu da yanıltıcı olabilir. Fondötenin bütünlük sağlaması gereken boynundur. O yüzden çene hizana azıcık fondöten uygulayarak boynunla aynı renk olup olmadığını görmek benim en memnun kaldığım yöntemdir.
 8.       Cilt makyajı için alternatif yöntemler bulunabilir ama iyi bir göz makyajı yapmak istiyorsan iyi fırçalara ihtiyacın var. İyi fırça pahalı fırça demek değil. İşini görecek yumuşaklıkta ve sıklıkta tüm göz kapağına far uygulacak kompakt bir fırça ve bir karıştırma fırçası olmazsa olmaz.
 9.       Herkes makyaja çok büyük bütçeler ayıramayabilir. Ama gerçekten ilgili olanlar için arada para biriktirip biraz pahalı ama işimize çok yarayacağından emin olduğumuz bazı parçalara yatırım yapmak hayat kurtarır. Benim aldıklarım içinde Urban Decay Naked far paleti, Make up forever fondöten, Mac prolongwear concealer bu tarz ürünlere örnek olabilir.
 10.       Kabuk kabuk dudakların üzerinde hiç bir ruj güzel durmaz. Dudaklarını ölü deriden kurtarmaya ve nemlendirmeye dikkat etmelisin.
 11.      EN ÖNEMLİSİ KENDİNİ SEVMEYİ ÖĞRENMELİSİN! HİÇBİR MAKYAJ KENDİNDEN EMİN BİR GÜLÜMSEMENİN VE IŞILTILI BAKIŞLARIN YERİNİ TUTAMAZ!


 

2 yorum:

 1. Çok güzel tavsiyeler vermişsiniz,herkesin çok işine yarayabilir :))

  YanıtlaSil
 2. beğenmenize sevindim. Birilerinin işine yararsa ne mutlu bana! :)

  YanıtlaSil